A A A

Else Ury

Strony: « Poprzednia 1 2

   Else Ury niedługo cieszyła się spokojem przebywając w Karpaczu, w roku 1935, z uwagi na to, że z pochodzenia była Żydówką, wykluczono ją ze Stowarzyszenia Niemieckich Pisarzy Rzeszy i zakazano pisać. W roku 1936 udała się do swojego siostrzeńca Klausa – szybko jednak powróciła do Berlina do schorowanej matki, w roku 1938 przyjęła drugie imię "Sara". W roku 1939 po raz ostatni przebywa w "Hause Nesthäkchen" w Karpaczu, po wybuchu wojny zostaje odgórnie zmuszona do sprzedania swojego majątku, mieszka wraz z matką, która umiera w roku 1940.

   6 stycznia 1943 roku Else Ury zostaje wywieziona z Berlina, 13 stycznia 1943 roku dociera do Oświęcimia i tam umiera w komorze gazowej. W obozie ginie także jej siostra Kate z dziećmi i mężem.

W roku 1992 powstaje pierwsza monografia „Beniaminek przybywa do obozu koncentracyjnego” autorstwa Marianne Bluger z Dortmundu. Od listopada 1997 r. do lutego roku 1998 w Muzeum Charlottenburg w Berlinie, można oglądać wystawę poświęconą życiu i twórczości Else Ury, bierze w niej udział kilku naukowców w tym autorka monografii Marianne Bluger – wystawa jest pokazywana w wielu miejscach w Niemczech. 7 lipca 1999 roku imieniem Else-Ury-Bogen zostaje nazwane przejście między Hotelem Bleibtreu i Knesebeckstraße. W roku 2007 w 130- rocznicę urodzin Else Ury, opublikowano jej wznowioną biografię.


Pokaż Dom Nesthakchen na większej mapie

Strony: « Poprzednia 1 2

 Karpacz noclegi
Karpacz pensjonaty 
Karkonosze noclegi
Noclegi