A A A

Muzea i zabytki

Świątynia WANG - Karpacz pokoje Śnieżka

Na tej podstronie znajdziecie Państwo informacje o popularnych i mniej znanych obiektach zabytkowych w Karpaczu. Zachęcamy do własnych poszukiwań, wiele ciekawych miejsc nie zostało nigdzie opisanych więc warto przemierzyć Karpacz wzdłuż i wszerz :)

Świątynia WANG - Karpacz pokoje Śnieżka

Jednym z najciekawszych zabytków Karkonoszy jest norweski kościółek Wang. Zbudowano go na przełomie XII i XIII wieku nad jeziorem Vang. W XIX wieku został wystawiony na sprzedaż i król Fryderyk Wilhelm IV sprowadził go do Berlina. W Karpaczu kościłek Wang znalazł się na prośbę habiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Podczas rekonstruowania budowli wymieniono wiele elementów, a także dostawiono kamienną wieżę. (Karkonosze Marek Staffa)

Więcej informacji tutaj: zapraszamy ►►►

 

Śnieżka Kaplica - Karpacz tanie noclegi

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce jest najwyżej położonym obiektem sakralnym w Polsce. Ufundowana w roku 1665 przez hrabiego Christofa Leopolda von Schaffgotscha. Co roku odbywają się tam uroczyste nabożeństwa w dniu św. Wawrzyńca – 10 sierpnia. Onegdaj liczną grupą wędrowców zmierzających na Śnieżkę, stali się pielgrzymi udający się na owe nabożeństwa. O skali zjawiska może świadczyć zapis, iż podczas poświęcenia kaplicy 10 sierpnia 1681 roku na szczycie zgromawdziło się około 100 osób. Należy wspomnieć, że był to wiek XVII, gdy szczyt był niezwylke trudno dostępny, a pojęcie turystyki nie istniało wcale. Największa liczba uczestniczących we mszy świętej w kaplicy św. Wawrzyńca sięgnęła 800 osób. (Karkonosze Marek Staffa).

Więcej informacji: zapraszamy ►►►

 

W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu zgromadzone są wszelkie eksponaty, pamiątki i dokumenty, które  związane są z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w Karkonoszach. Możemy tam poznać całą genezę i rozwój turystyki w Karkonoszach, począwszy od Walonów, poprzez pasterzy, laborantów, XIX wiecznych przewodników górskich do dnia dzisiejszego. Więcej informacji: zapraszamy ►►►


 Karpacz noclegi
Karpacz pensjonaty 
Karkonosze noclegi
Noclegi